ataktesfones@gmail.com

Πέμπτη 12 Ιουλίου 2012

Ελληνικό θαύμα

Αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 45, η εθνική μας ομάδα U-19 επικράτησε με 2-1 στην παράταση της αντίστοιχης της Αγγλίας στο Ταλίν και πήρε πανάξια την πρόκριση στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η εθνική μας προηγήθηκε στο 38 με κεφαλιά του Μπουγαϊδη μετά από κόρνερ του Σταφυλίδη. Στο 45 μείναμε με δέκα παίκτες λόγω της άδικης αποβολής του Καπίνο σε μια φάση, όπου ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των αντιπάλων μας. Το εκτέλεσε ο Χολ, αλλά απέκρουσε ο Διούδης, που είχε μπει αλλαγή στην θέση του Διαμαντάκου.
Οι Άγγλοι ισοφάρισαν στο 56 με τον Αφόμπε και έστειλαν το ματς στην παράταση. Εκεί μίλησε ο Λυκογιάννης, ο οποίος με ένα καταπληκτικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 2-1 και χάρισε στην ομάδα μας την τεράστια πρόκριση. Στον τελικό οι παίκτες του Κώστα Τσάνα θα αντιμετωπίσουν τη νικήτρια του Ισπανία-Γαλλία.